Acer TravelMate TMP214-53-35MU 14″ FHD Laptop Blac k ( I3-1115G4, 4GB, 256GB SSD, Intel, W10PRO )
64-bit
Upgradable Windows OS
Yes
Processor
Processor Model
i5-1135G7
Processor Speed
2.40 GHz
Processor Core
Quad-core (4 Core™)
Processor Generation
11th Gen
Display & Graphics
Graphics Controller Model
Iris Xe Graphics
Graphics Memory Accessibility
Shared
Screen Size
35.6 cm (14″)
Display Screen Type
LCD
Display Screen Technology
ComfyView (Matte)
Backlight Technology
LED
Screen Resolution
1920 x 1080
Aspect Ratio
16:9
Memory
Total Installed System Memory
8 GB
System Memory Technology
DDR4 SDRAM
Memory Card Reader
Yes
Storage
Total Solid State Drive Capacity
256 GB
Wireless LAN Standard
IEEE 802.11 a/g/n/ac/ax
Wireless LAN Model
Wireless Wi-Fi 6 AX201
Ethernet Technology
Gigabit Ethernet
Bluetooth Standard
Bluetooth 5.0
Built-in Devices
Microphone
Finger Print Reader
No
Number of Speakers
2
Sound Mode
Stereo
1
VGA
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports
3
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports
1
Total Number of USB Ports
4
USB Type-C
USB Type-C Detail
USB Type-C port: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4 USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 60 W
Network (RJ-45)
Input Devices
Pointing Device Type
TouchPad
Keyboard
TouchPad Features
Multi-touch Gesture
Battery Information
Number of Cells
3-cell
Battery Chemistry
Lithium Ion (Li-Ion)
Maximum Battery Run Time
13 Hours
Battery Energy
48 Wh
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
45 W
Physical Characteristics
Height
19.90 mm
Width
328 mm
Depth
236 mm
Weight (Approximate)
1.60 kg
Product Color
Shale Black
Miscellaneous
Package Contents
TravelMate P2 TMP214-53-5839 Notebook
Lithium Ion Battery
AC Adapter
Security Features
SmartCard reader slot
Discrete Trusted Platform Module (TPM) solution
Kensington lock slot
BIOS Passwords:
User
Supervisor
HDD
Acer ProShield Security Manager including:
Facial Recognition Login
Data Protection: File Encryption & Decryption, Personal Secure Drive
Data Removal: File Shredder
Security Alert: Invalid Access Alert, Security Report
Based on 0 reviews
- No ratings found yet!
Ugreen 3.5mm Male to 2x3.5mm Female Y-Split Audio Cable 30620